امروز : شنبه، 26 خرداد 1403

بهترین صرافی های اوراق مشتقه ارز دیجیتال

31 مرداد 1401, 13:29 zare 972 بازدید 0 نظر
  • 0

بهترین صرافی های اوراق مشتقه در کریپتوبهترین صرافی های اوراق مشتقه ارز دیجیتال

صرافی های اوراق مشتقه (derivatives exchanges) روز به روز محبوبیت بیشتری می یابند و امروزه اکثر حجم ترید (trade) را این صرافی ها تشکیل می دهند.
در این صرافی ها، ارز های دیجیتال واقعی معامله نمی شوند، بلکه سرمایه گذاران بر روی نوسان قیمت ارز های دیجیتال سرمایه گذاری می کنند.
اوراق مشتقه ابزار محبوبی در بازار های سنتی هستند و در زمینه چیز هایی مانند فلزات گرانبها، مواد و غیره شاهد حضور معاملات اوراق مشتقه هستیم.
از جمله بازار های اوراق مشتقه می توان بازار های آتی را نام برد. به گزارش بیتمکس (Bitmex)، ترید اوراق مشتقه در بازار ارز های دیجیتال بیش از یک چهارم حجم ترید بازار را تشکیل می دهد که این با توجه به کم بودن صرافی های ارائه دهنده معاملات اوراق مشتقه، بسیار جالب توجه است.
معاملات در صرافی های اوراق مشتقه کاملا متفاوت از صرافی های عادی می باشد و در اینجا چیزی به نام لوریج (leverage) مطرح است و قیمت ها از قیمت دارایی های زیربنایی مشتق می شوند.

در بازار های اوراق مشتقه، نگرانی هایی در مورد نقدینگی و نوسانات زیاد نیز وجود دارد.

بیتمکس یکی از بهترین صرافی های اوراق مشتقه

بیتمکس یکی از معروف ترین صرافی های اوراق مشتقه در حیطه کریپتو (crypto) است و محصول اصلی آن ارائه ترید بیت کوین (bitcoin) در برابر دلار است. بیتمکس ۲۰ تا ۳۰ درصد از کل حجم ترید بیت کوین در برابر دلار را به خود اختصاص داده است.
نکته جالب در مورد بیتمکس این است که موجودی و سود و زیان شما بر حسب بیت کوین محاسبه می شود؛ در این صرافی می توان به ترید ارز های دیگری مانند اتریوم (Ethereum) و لایت کوین (Litecoin) نیز پرداخت اما در نهایت برداشت، واریزی و کل محاسبات بر حسب بیت کوین انجام می شود.
اکثر قرارداد ها در این صرافی بر اساس یک دوره سه ماهه انجام می شود و اکثرا این قرارداد ها بعد از سه ماه به پایان می رسند. یک از محصولات محبوب بیتمکس قرارداد دائمی بیت کوین به دلار می باشد که تاریخ انقضا ندارد. بیتمکس دارای امکانات تکنیکال بسیاری است که می تواند مورد استفاده تریدر ها قرار گیرد و از بسیاری از صرافی های دیگر مجهز تر می باشد.
بیتمکس برای محصولاتی مانند بیت کوین به دلار تا لوریج ۱۰۰ را ارائه می دهد. تریدر ها می توانند به ترید در هر دو جهت بازار بپردازند و در صورت درست پیش بینی نکردن جریان بازار، تنها پولی که وارد آن پوزیشن (Position) خاص کرده اند، از دست خواهد رفت.
کارمزد بیتمکس برای قرار دهندگان سفارش برابر با ۰.۰۷۵ درصد و برای گیرندگان سفارش برابر با ۰.۰۲۵ می باشد. این بدین معنی است که فردی که یک بیت کوین سرمایه دارد و از لوریج ۱۰۰ استفاده می کند، باید کارمزد ۱۰۰ بیت کوین را بپردازد. این یعنی که دریافت کنندگان سفارش باید کارمزد های هنگفتی را بپردازند و علاوه بر این، چیز دیگری نیز بنام کارمزد وجه (funding rate) وجود دارد که به ازای هر ۸ ساعت که پوزیشن باز بماند، محاسبه می شود. بیتمکس محبوب ترین صرافی اوراق مشتقه کریپتویی است و این صرافی واقع در هنگ کنگ دارای بالاترین میزان نقدینگی در بازار است.

BaseFEX 

یکی از صرافی های اوراق مشتقه است که اخیرا راه اندازی شده است و سعی در فراهم آوردن محیطی شفاف و کاربرپسند برای تریدر ها دارد. این صرافی، قرارداد های آتی دائمی را هم برای بیت کوین و هم برای آلت کوین ها (Altcoins) فراهم کرده است.
این صرافی در حال حاضر بیش از ۱۰ جفت را برای ترید پشتیبانی می کند که از جمله آنها می توان بیت کوین، اتریوم و ریپل را به دلار نام برد. این صرافی برای بیت کوین تا لوریج ۱۰۰ را ارائه می دهد و برای آلتکوین ها نیز معمولا لوریجی بین ۲۰ تا ۵۰ را ارائه می دهد. سطح کاربری این صرافی نه تنها کاربرپسند می باشد بلکه دارای امکانات بسیاری از قبیل نمودار ها و غیره نیز است.
این صرافی از لحاظ امنیتی بسیار قوی کار می کند و وجوه کاربران را در کیف پول های آفلاین چند امضایی ذخیره می کند. این صرافی هیچ یک از کلید های عمومی یا خصوصی را بر روی سرور های خود ذخیره نمی کند. کارمزد قرار دهندگان سفارش برای اکثر دارایی ها صفر می باشد و کارمزد گیرندگان سفارش نیز در دامنه ای بین ۰.۰۷ درصد تا ۰.۲۰ درصد می باشد. کارمزد وجه نیز در این صرافی قابل اعمال است. هنوز قضاوت در مورد این صرافی زود است اما ظاهرا از بهترین رقبای دیگر صرافی های اوراق مشتقه می باشد.

Deribit 

یکی از رقبای اصلی بیتمکس است و در آمستردام واقع می باشد. این صرافی معاملات آتی و اختیارات ارز های دیجیتال را فراهم کرده است و سبک کار آن مانند بیتمکس می باشد. این صرافی تا لوریج ۱۰۰ را برای معاملات بیت کوین به دلار فراهم کرده است و علاوه بر معاملات آتی دارای معاملات اختیارات نیز می باشد که در هر دو جهت بازار قابل انجام است.
این صرافی تنها بر بیت کوین تمرکز کرده و فعلا معاملات آلتکوین را ارائه نمی دهد. کارمزد قرارداد های دائمی برای قرار دهندگان سفارش ۰.۰۷۵ درصد و برای گیرندگان سفارش برابر ۰.۰۲۵ درصد می باشد. کارمزد اختیارات، ۰.۰۰۰۴ بیت کوین برای هر قرارداد می باشد.
این صرافی به نسبت بیتمکس دارای مزیت ها و معایبی می باشد. این صرافی، بازار اختیارات توسعه یافته تری نسبت به بیتمکس دارد اما از لحاظ حجم نقدینگی به بیتمکس نمی رسد. بیتمکس همچنین معاملات تعدادی از آلتکوین ها را هم مقدور کرده است.

OKEx 

این صرافی در سال ۲۰۱۷ راه اندازی شد و دفتر اصلی آن در هنگ کنگ می باشد. این صرافی هم ترید عادی و هم ترید اوراق مشتقه را ارائه می دهد. این صرافی اوراق مشتقه، معاملات آتی را ارائه می دهد که تا لوریج ۲۰ را می توان به آنها اعمال کرد. این پلتفرم تریدر های حرفه ای را نشانه گرفته است و دارای امکانات زیادی مانند ابزار های تحلیل تکنیکال، ابزار های ترید الگوریتمی (Algorithmic) و غیره می باشد.
کارمزد در این صرافی بر اساس سطوح مختلفی چیده شده است. کارمزد ها برای قرار دهندگان سفارش از ۰.۰۱ درصد و برای دریافت کنندگان سفارش از ۰.۰۳ درصد در پایین ترین سطح شروع می شود. در بالاترین سطح، این کارمزد ها مشمول تخفیف می شوند و به ترتیب ۰.۰۱ درصد و ۰.۰۲ درصد می باشند.
کارمزد پایین ترید و قابلیت ترید با ارز فیات از مزایای این صرافی می باشد. از معایب این صرافی این است که یورو را پشتیبانی نمی کند و مدت خیلی زیادی نیز از راه اندازی آن نمی گذرد.

bitFlyer Lightning

bitFlyer یک صرافی واقع در ژاپن است که از سال ۲۰۱۴ فعالیت خود را شروع کرده است. این صرافی، bitFlyer Lightning را در ۲۰۱۵ راه اندازی کرد که ترید اوراق مشتقه کریپتویی و فارکس را برای مشتریان فراهم می کند.
در این صرافی نیز مانند صرافی های اوراق مشتقه دیگر، معاملات آتی فراهم شده است و می توان بیت کوین را بر حسب ین ژاپن و تا لوریج ۱۵ معامله کرد. این معاملات آتی دارای تاریخ انقضای هفتگی، ماهانه و سه ماهه می باشند. این معاملات در هر دو جهت بازار قابل انجام می باشند. معاملات آتی در این صرافی بدون کارمزد است.
محدودیت این صرافی این است که محصولات کمی را ارائه می دهد و ترید بیت کوین را نیز بر اساس ین ژاپن امکان پذیر کرده که این بیشتر برای ژاپنی ها مفید می باشد. البته ترید رایگان نیز از مزایای آن می باشد.

CME & CBOE

این صرافی ها برای تریدر ها و سرمایه گذارانی که سرمایه عظیمی دارند بسیار مناسب می باشند. سرمایه گذاران موسساتی نیز می توانند از این صرافی ها که به خوبی قانون گذاری شده اند، استفاده کنند. این صرافی ها در شیکاگو واقعند و تمام قرارداد ها بر حسب دلار آمریکا می باشند.
قرارداد CME بر اساس ۵ بیت کوین است و قرارداد CBOE بر اساس یک بیت کوین می باشد. CBOE نیازمند ۴۰ درصد مارجین اولیه برای ترید محصولات می باشد و CME نیازمند ۳۵ درصد مارجین اولیه می باشد. فضای این ترید ها کاملا قانون گذاری شده است و تریدر ها می توانند از طریق یک بروکر (broker) ثبت شده اقدام به ترید کنند. ترید در این صرافی های اوراق مشتقه نیازمند سرمایه زیادی می باشد و در نتیجه، این صرافی ها برای بسیاری از افراد مناسب نیستند.
این بازار ها تنها در ساعات خاصی باز هستند و نوسانات بازار ارز های دیجیتال نیز در این بازار ها کنترل شده و تا حد مشخصی اجازه دارد. این بازار ها اگرچه برای سرمایه گذاران موسساتی و سرمایه گذارانی که سرمایه عظیمی دارند، مناسب است اما برای اکثریت سرمایه گذاران فضای ارز های دیجیتال مناسب نیست.
نظر شما در مورد صرافی های اوراق مشتقه و معامله در آنها چیست؟ آیا این معاملات از لحاظ شرعی و قانونی مشکلی ندارند؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

بهترین صرافی های اوراق مشتقه ارز دیجیتال

نظر دهید :

نام شما :
ایمیل :
نظر شما :
ربات نیستم: *