آشنایی کامل با آیوتا IOTA

12 بهمن 1396, 21:16 zahra 2 961 بازدید 0 نظر
  • 0
آشنایی کامل با آیوتا IOTAآشنایی کامل با آیوتا IOTA
در این پست به آشنایی با ایوتا می پردازیم که این ارز را از چند زاویه مورد بررسی قرار می دهیم و تعریف های گوناگونی برای این ارز وجود دارد که به آن ها پرداخته شده است.
آیوتا (IOTA) یک ارز رمزپایه منحصر به فرد است. این ارز هم از مدل سازماندهی دگ (DAG) استفاده می‌کند و نام آن را تنگل (Tangle) گذاشته‌اند. اجرا و کاربرد آن با بایت بال متفاوت است و دلیل این تفاوت گسترده، طراحی هدفمند آیوتا برای اینترنت اشیا است. آیوتا در سال ۲۰۱۵ یک عرضه اولیه موفق داشت و ۱۳۳۷ بیت کوین جمع آوری شد.
جدای از نحوه توزیع آن، آیوتا چند تفاوت با بایت بال دارد، برای مثال همه تراکنش‌ها باید حداقل دو تراکنش قبلی را تایید کنند.
مشابه ارزهای رمزپایه مبنی بر اثبات کار اینجا کاربران تایید کننده تراکنش باید یک پازل رمزنگاری را حل کنند. به‌عبارت‌دیگر شما برای انجام هر تراکنش نیازمند تایید دو تراکنش با الگوریتم اثبات کار خیلی ساده هستید و چون انجام این کار سرعت و کارایی را افزایش می‌دهد، آیوتا هزینه‌ای برای تراکنش‌ها از شما دریافت نمی‌کند.
برخلاف بایت بال، آیوتا کارمزد ندارد. در بایت بال کارمزدهای هر تراکنش برخلاف بیت کوین متناسب میزان (GB) که در تراکنش وجود دارد محاسبه می شوند. اما در بیت کوین کارمزد بر اساس درصد و زمان ثبت توسط بلاک چین محاسبه می شود.
در نگاه و هدف توسعه دهندگان آیوتا نبود کارمزد هدفمند بوده است، چون این ارز برای اینترنت اشیا توسعه داده شده و بیشتر تراکنش‌ها مبالغ اندکی به اصطلاح «میکرو پرداخت» خواهد بود پس وجود کارمزدی که مقدارش از مبلغ تراکنش بیشتر است بی‌ معنی خواهد بود. این مدل در بلاک چین به هیچ وجه قابل اجرا نیست چون انگیزه گسترش شبکه از بین خواهد رفت.
نبود کارمزد موجب حملات اسپم به شبکه خواهد شد و برای مقابله با آن آیوتا مکانیسم «وزن» را به کار گرفته است. در این مکانیسم تراکنش‌ها متناسب با وزنشان تایید می‌شوند. و وزن مساوی مقدار کار اختصاص داده شده از سوی (Node) است.
این مکانیسم ایجاد اسپم را غیر ممکن می‌کند چون هیچ ورودی نمی‌تواند تعداد زیادی تراکنش با وزن قابل قبول در زمان کوتاهی ایجاد کند.
آیوتا علی رغم اینکه یک سیستم مبنی بر دگ (DAG-based) است اما خود را با کاربرد منحصر به فردش از دیگر ارزها جدا کرده است. اگر با اینترنت اشیا آشنایی ندارید، اینترنت اشیا یک شبکه جهانی برای اتصال ابزارها و لوازم مختلف مثل لوازم منزل، خودرو و غیره است که در بستر این شبکه به هم متصل و اطلاعات مبادله می‌کنند و این مبادله اطلاعات کنترل آسان‌تر و خودکار شدن برخی امور را رقم خواهد زد.
مخفف برنامه ی کاربردی اینترنت اشیا است که نوع جدیدی از تکنولوژی رمزنگاری است که تراکنش های بین دستگاه های روی اینترنت اشیا را تسهیل می کند. آدرس های IOTA ،‌ هزینه ی معاملات ، مسایل مربوط به مقیاس پذیری تکنولوژی های بلاک چین را حل کرده است به این صورت که به جای استفاده از بلاک چین برای تایید تراکنش در آیوتا شما باید دو تراکنش قبلی را بررسی کنید.
این روش تایید به معنی است که هیچ دفتر مرکزی وجود ندارد و نیازی به کاوشگرها برای  نیرو بخشیدن به شبکه نیست.


IOTA که در بعضی از وب سایت ها با نام MIOTA ( Mega IOTA ) شناخته می شود، یک ارز دیجیتال از پیش استخراج شده تقریبا نوپا با تکنولوژی کاملا منحصر به فرد Tangle به جای بلاکچین می باشد. IOTA مخفف Internet of Things یا انترنت اشیاء می باشد و دیدگاه آینده نگرانه این رمزارز بر این مبناست که در آینده تمامی وسایل خانه شما از یخچال، توستر و آینه لمسی هوشمندتان تا گوشی همراهتان به طور یکپارچه به اینترنت متصل خواهند بود و بین یکدگیر داده و اطلاعات حیاتی رد و بدل می کنند.


به طور مثال، یخچال شما به طور اتوماتیک تشخیص می دهد که تخم مرغ هایش تمام شده و طبق برنامه ریزی ای که شما به آن داده اید، به اینترنت متصل شده، از بین سایت های فروش مواد خوراکی ارزان ترین قیمت تخم مرغ را انتخاب کرده و مایحتاج خوراکی منزل را سفارش می دهد، بدون اینکه شما بخواهید کاری بکنید.
حال مسئله اینجاست که هزینه این خرید و تبادلات مالی بین تمامی اشیاء متصل به اینترنت در سراسر جهان باید چگونه باشد و این دقیقا جایی است که IOTA وارد عمل می شود.


آشنایی کامل با آیوتا IOTA

دسته بندی : اخبار

نظر دهید :

نام شما :
ایمیل :
نظر شما :
ربات نیستم: *