امروز : سه شنبه، 4 مهر 1402

مقایسه طلا و بیت کوین

22 آذر 1396, 17:44 zahra 4 880 بازدید 0 نظر
  • 0
مقایسه طلا و بیت کوینمقایسه طلا و بیت کوین
آیا بیت کوین پول است؟ هر کسی نظر خاصی در این باره دارد اما پاسخ روشنی درباره آن وجود ندارد. طلا هم موضوع بحث های پولی از دهه های گذشته تا کنون بوده است.
بعضی ها بیت کوین را به عنوان پول می پذیرند، برخی دیگر آن را به عنوان یک کالا تعریف می کنند. با این حال، این بحث بسیار بی اهمیت است، زیرا تا زمانی که شما می توانید محصولات و خدمات مورد نیاز خود را با استفاده از بیت کوین (مانند طلا یا نقره) خریداری کنید، در واقع پول است.

بیت کوین به عنوان واحد مالی بین المللی شناخته شده است؛ این یکی از مزایای اصلی آن است. بیت کوین شبیه طلا است.
هر دو کمیاب هستند، برای استخراج نیاز به انرژی دارند، منابع آن ها محدود است و هر دو ارزشمند و پرکاربرد هستند. سیستم بیت کوین فقط اجازه استخراج تا ۲۱ میلیون واحد را می دهد.
از تفاوت های اصلی بین بیت کوین و طلا می توان به نوع تبدیل و استفاده راحت از بیت کوین به عنوان پول و همچنین انتقال سریع تر و امنیت بیت کوین بیشتر اشاره کرد.
بیت کوین سریعتر از انتقال پول عمل می کند.

شاید شما در ظاهر پس از انتقال پول به کارت دیگر فکر کنید که پول به صورت فوری انتقال داده شده است اما انتقال پول بین بانک های واسطه بین سه تا هفت روز زمان می برد.
بیت کوین حریم خصوصی را به معنای واقعی کلمه برای شما به ارمغان می آورد.

برای استفاده از بیت کوین نیاز به ثبت نام یا ایجاد حساب در بانک یا موسسه خاصی را ندارید.
موردی که برای پول های سنتی و یا طلا صدق نمی کند.
هزینه انتقال در بیت کوین خیلی کم و نزدیک به صفر است.

مثلا برای انتقال ۱ میلیون دلار بیت کوین در کمتر از یک ساعت، هزینه انتقال کمتر از ۱۰ دلار است.
برای طلا به دلیل فیزیکی بودن کارمزد معنا ندارد اما انتقال آن به دلیل مشکلات امنیتی و فیزیکی بودن کار آسانی نیست.
بیت کوین را به دلیل ماهیت مجازی و رمزنگاری پیشرفته نمی توان ساخت یا جعل کرد. جعل و چاپ غیرقانونی به وفور برای پول ها سنتی اتفاق می افتد.

طلا های بدلی هم در بازار به مقدار زیادی یافت می شود.
به دلیل محدود بودن منابع بیت کوین، تورم در این حوزه معنایی ندارد. همانطور که می دانید یکی از دلایل اصلی تورم چاپ بیش از حد اسکناس است.

چرا طلا با بیتکوین قابل مقایسه نیست؟
طلا به مدت یکصد سال به دلیل ثبات آن و رویدادهای ژئوپلتیک(geopolitical) پناهگاهی برای سرمایه گذاری و رشد پایدار بوده است. طلا با وجود تغییرات در سیاست های پولی و حتی تورم ارز طی سالهای متمادی همچنان به قوت خویش باقی مانده است.
با این حال نوعی اندوخته جدید پدیدار گشته که با هیچ اندوخته مرکزی قابل مقایسه نیست و هنگامیکه بیت کوین به رشدی برابر با طلا دست یابد حکمران مطلق این قلمرو خواهد شد.
افزایش شاخص VIX
هر گاه آشفتگی های جهانی یا بیم ژئوپلتیک دنیا را دربرمی گیرد ، دارایی هایی همانند طلا جزء اولین اموالی محسوب می شوند که قیمتشان افزایش می یابد و افراد باید قدردان این مسئله باشند که این وابسته به هیچ اتفاق و حادثه ای نیست. علاوه بر قیمت طلا شاخص VIX نیز با صعود قیمت روبرو خواهد بود.
شاخص VIX که نوسانات را مورد سنجش قرار می دهد به عنوان شاخص ترس نیز شناخته شده است. این رابطه با طلا هنوز هم وجود دارد. اما با بیت کوین به عنوان ارز دیجیتالی که ارزش آن پولی آن آشفتگی جهانی بیشتری را سبب می شود، همبستگی بیشتری دارد.
ما از یکم ماه می(۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۶) شاهد چهار نوع افزایش چشمگیر در نوسانات قیمت بوده ایم. بیت کوین در مقایسه با طلا واکنش بسیار شدیدتری نسبت به هر کدام از این انواع صعود قیمت داشته است. می توان گفت تقریبا در شش ماه بعد بیت کوین بیش از ۱۵٫۵ درصد افزایش خواهد داشت درحالیکه طلا تنها ۱٫۶ درصد صعود خواهد یافت.

مقایسه طلا و بیت کوین

نظر دهید :

نام شما :
ایمیل :
نظر شما :
ربات نیستم: *