امروز : دوشنبه، 3 تیر 1398
» » عوامل و فاکتورهای تاثیر گذار بر ارزش بیتکوین

عوامل و فاکتورهای تاثیر گذار بر ارزش بیتکوین

17 آذر 1396, 14:02 zahra 1 229 بازدید 0 نظر
  • 0
عوامل و فاکتورهای تاثیر گذار بر ارزش بیتکوین
عوامل و فاکتورهای تاثیر گذار بر ارزش بیتکوین
در طول ماههای اخیر همواره شاهد رشد فزاینده‌ ارزش بیت کوین بوده‌ایم به نحوی که ارزش آن برای اولین بار در تاریخ از مرز 3000 دلار عبور کرده و رکورد جدیدی برای پول رمزنگاری شده به ثبت رسانیده است. به ‌طوری‌که به ارزشی بیش از دو برابر ارزش یک اونس طلا(1300 دلار) رسیده است. این ارز در تارخ بیست و دوم خرداد1396 به ارش 3014 دلار رسید هرچند در هفته های پس از آن سیر نزولی و احتمالاً تعدیل خود را طی می کند ولی به نظر می‌رسد  وارد مسیری شده که در آن به‌صورت مهارنشدنی در حال حرکت است و در پاسخ به عوامل محیطی و بین المللی در آینده موجب حیرت دست اندر کاران صنعت مالی و بانکی خواهد شد.

 

عوامل مختلفی بر ارزش دلار (USD)  و سایر ارزهای نرمال تاثیر گذار هستند . در حالی که معمولا ارزش $ 1 بستگی به تعادل تجارت، قیمت نفت، طلا و بسیاری از چیزهای دیگر دارد  اما  عواملی که بر ارزهای دیجیتال تاثیر گذار هستند کمی متفاوت است . منظور از ارز های دیجیتال ارزهایی مانند بیتکوین است که در کسب درآمد و معاملات این ارزها معمولا  هیچ مالیاتی پرداخت نمیشود و هیچ بانک و دولت مرکزی آن را کنترل نمیکند. البته بیتکوین و سایر  crypto currency  و توسعه این نوع ارزهای رمزنگاری شده ، مستلزم تکنولوژی و ارتباطات و سیستم های بسیار پیشرفته که معمولا انحصار این نوع تکنولوژی ها را آمریکا و شاید تا حدودی چند کشور صنعتی و قدرتمند دیگر جهان در اختیار دارند. البته سیستم بیتکوین طوری است که مانند شبکه اینترنت ، در عمده کارها نیازمند تکنولوژی بالایی است که معمولا تحت انحصار آمریکا میباشد. شاید بتوان گفت یکی از دلایلی که این کریپتو در برخیاز کشورها آنچنان رشد و توسعه ندارد ، همین مهم باشد و کشورهای دیگر  چون احساس میکنند که این ارز و تکنولوژی تماما در اختیار و انحصار کشوری چون آمریکا است ، شاید رغبت چندانی به توسعه آن نداشته باشند و حتی با ممنوعیت های قانونی سدی میشوند برای پیشرفت این نوع ارزها .


اگر بخواهیم عوامل تاثیر گذار بر این نوع ارز کاملا مردمی (نسبت به سایر ارزها) را در 5 علت و فاکتور ، علاوه بر فاکتوری که در قبل گفته شد (فاکتور سیاست و وضع قوانین بسیار مهم است) ،  بیان نماییم، باید گفت که سیستم بیتکوین  به صورتی کاملا جدید میباشد و  فاکتورهایی کاملا متفاوت در قیت این ارز تاثیر گذار است . فاکتورهای متفاوتی که کاملا اقتصاد آن را کامل میکنند.
 
1- عرضه و تقاضا:
یکی از مهمترین فاکتورهای تاثیر گذار در حال حاضر فاکتور عرضه و تقاضا به نظر میرسد و شاید دلیل اصلی آن مردمی بودن بیتکوین باشد. و به علت اینکه تقریبا بیتکوین یک پول و ارز جدید محسوب میشود، تاثیر زیادی این امر در قیمت آن خواهد داشت. شاید بتوان گفت دلیل اینکه در درازمدت قیمت این کریپتو بالا میرود ، همین مسئله باشد و به دلیل اینکه ساخت کل بیتکوین ها محدود است و هیچ گاه از 21 میلیون تجاوز نمیکند، قیمت این کریپتو همان طور که نمودارها نیز به ما نشان میدهند، در کل رو به رشد بوده است و همیشه قیمت این ارز از سالها و روزهای اول شروع آن بالاتر میباشد.
 با استخراج بیتکوین توسط کارگران معدن (ماینر ها) تعداد این کریپتو افزایش یافته و قیمت این ارز در طول زمان کاهش میابد و در مقابل یک چیز ساده مانند یک گزارش و مقاله خبری باعث رجوع کاربران فراوان به این کریپتو و  رشد قیمت آن حتی بیشتر از کاهش این کریپتو میشود.
 روی آوردن شرکت ها و غولهای بزرگ تجارت و نیز بانکها معتبر اینترنتی و حتی دولتها ، خود میتواند باعث افزایش تقاضا نسبت به عرضه و در نتیجه افزایش قیمت این کریپتو شود.


2- رسانه ها و اعتماد کاربران( فقدان آگاهی) :
واحد پول مجازی که پتاسل توسعه در آن دیده میشود و در حال حاضر به طور گسترده ای توسط بسیاری از کاربران استفاده میشود، اما یک مسئله بزرگ ممکن است موجب تردید و شک در او شود . کاربران متوسط، که تنها با مقاله هایی از این کریپتو برخورد کرده اند و شاید تنها و فقط چند خبر و گزارش از این ارز در سایتهای مختلف خوانده باشند ، ممکن است با خواندن خبری  چون  DDoS  و هک شدن سایتهای ، به عقب حرکت نمایند و اعتماد خود را از دست بدهند و یا با شک و تردید و ترس به سمت بیتکوین کشیده شوند. این مسئله بسیار تاثیر گذار است و بارها ثابت شده است که با درج خبر هک شدن یک سایت و شرکت و یا بانک، قیمت این کریپتو کاهش پیدا کرده است و حتی به دنبال آن خبر ، بی اعتمادی کاربران باعث تشدید کاهش قیمت و نوسانات شده است. معمولا اخبار این چنینی و منفی تاثیر بیشتری نسبت به اخبار  مثبت خواهد داشت. البته نمیتوان هک و کلاه برداری های اینترنتی را نادیده گرفت ولی با وجود اطلاع رسانی های بسیاری که از طریق نت و رسانه ها در مورد این کریپتو میشود، ولی همیشه این چنین اخباری تاثیر منفی خود را خواهد گذاشت و با وجود این که به نظر میرسد گزارش های بسیاری در مورد آگاه سازی مردم در نت وجود دارد ولی هنوز هم 70% از نت و کاربران شبکه بیتکوین  را کاربرانی تشکیل میدهند ، که اطلاعات کافی نداشته و به دلیل این که بیتکوین و ارزهای رمزنگاری شده دارای سیستمی گیج کننده  و حتی ترسناک میباشد، این امر باعت شک و عدم اعتماد کاربران میشود.


3-  معایت و مزایای ارزها جدید و پتانسل آنها:
با وجود اینکه ارزهای جدید مانند ارزهای موجود به اندازه کافی هنوز جا نیفتاده اند و تا مرسوم شدن آنها زمان خواهد برد و به نسبت تبلیغات در مورد آنها در حال افزایش است اما به گستردگی سایر ارزهای موجود نخواهد بود، در ابتدای کار این ارزها دارای پتانسل خوبی برای افزایش قیمت هستند. البته این در شرایطی است که ارز جدید با یک برنامه ریزی درازمدت و کامل ، پا به عرصه  گذاشته باشد.یعنی با مقاله نویسی و دادن گزارش های بسیار کامل و در کنار تبلیغاتی انبوه، نسبت به آن اطلاع رسانی شود و در مقابل مشکلاتی که گریبان گیر آن میشود و موجب پیشرفت آن ارز میشود، بهترین برنامه ها را ارائه نمود.
 بیتکوین از جمله ارزهایی است که بسیار خوب برنامه ریزی و رواج پیدا کرده است ، به طوری که با نگاه اولیه به نمودار قیمت این کریپتو به راحتی میتوان رشد قیت آن را مشاهده نمود. روی آوردن فروشگاه ها و وب سایت های تجارت الکتروینک و مارکتهای آنلاین و نیز شرکت های اصلی و عمده فروش محصولات و ارائه خدمات ، بسیار بر قیمت این کریپتو تاثیر گذاشته است.  با وجود اینکه فروشگاه ها و شرکت های بسیاری به این ارز روی آورده اند و آن را در معاملات خود پذیرفته اند، اما هنوز میتوان گفت که درصد کمتری به آن روی آورده اند و بسیاری از شرکت ها و بانکها از جمله paypal, amazon  و ... هنوز وجود دارند که این کریپتو را در آغوض نگرفته اند. بی شک میتوان گفت روی آوردن غولهای بزرگ تجارت تاثیر بسزایی بر قیمت این کریپتو خواهد گذاشت تا جایی که اخبار منفی چون هک دیگر در میان این تاثیرات دیده نشوند.
 
4-  تفکر و اندیشه :
گمانه زنی ها همیشه میتواند باعث کاهش و افزایش ارزش یک ارز شود. اما قبول کردن اینکه یک ارزی وجود دارد که از ارزهایی چون دلار ، آسیب پذیرتر است و قبول تقاوت بسیار زیاد قیمت یک ارز نسبت به دلار و  سایر ارزهای موجود، میتوان گفت برای دلالان و تجار بسیار سخت میباشد. شاید گذشت زمان و رشد بیتکوین، بتواند پاسخگو این مسئله و یا در مقابل سقوط این کریپتو باشد.
 
5- Alt Coin ها :
سایر ارزهای مجازی با وجود اینکه درابتدای ظهور دارای قیمت بسیار کمی نسبت به Bitcoin  هستند ولی نمیتوان تاثیر آنها را بر بیتکوین نادیده گرفت . وجود صدها آلت کوین در دنیا ، و درج اخبار بسیار در مورد آنها و حتی روی آوردن درصد کمی به هر کدام از این کریپتوها ، خود میتواند تاثیر بسزایی بر ارزش بیتکوین بگذارد.

در پایان میتوان نتیجه گرفت اگر روی آوردن شرکت های و افراد به این کریپتو به همیش شکل پیش برود ، با توجه به محدودیت استخراج بیتکوین و تعداد محدود 21 میلیون بیتکوین در جهان و نیز  کم هزینه بودن معامله در بیتکوین و کارمزد بسیار پایین در تجارت این ارز و با بالا رفتن سطح آگاهی مردم نسبت به بیت کوین ، بی شک میتوان گفت که این کریپتو در آینده رشد بسیار خوبی خواهد داشت. البته در این راه سیاست های دولت ها و کشورهایی که این تکنولوزی را در انحصار کشوری چون آمریکا می بینند را نمیتوان نادیده گرفت . البته در کوتاه مدت عوامل فصلی نیز بر بیتکوین مانند تمام ارزهای موجود تاثیراتی خواهد داشت و به عنوان نمونه میتوان گفت : معمولا در ماه های خاصی تقاضا بیشتر میشود و از عرضه پیشه میگیرد و برعکس در ماه های دیگر تقاضا کم میشود.

عوامل و فاکتورهای تاثیر گذار بر ارزش بیتکوین

نظر دهید :

نام شما :
ایمیل :
نظر شما :
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید : *