امروز : شنبه، 18 آذر 1402

بررسی جایگزین های بیت کوین

24 اسفند 1398, 14:05 zare 1 123 بازدید 0 نظر
 • 0
بررسی جایگزین های بیت کوینبررسی جایگزین های بیت کوین

اگر به تازگی به دنیای ارزهای دیجیتالی وارد شده اید، یکی از اولین مواردی که با آن روبرو می شوید و ذهنتان را درگیر می کند، تفاوت بیت کوین و اتریوم است. شما ممکن است فکر کنید که نحوه ی عملکرد بیت کوین و اتریوم همانند اپل و مایکروسافت است. اما بر خلاف اپل و مایکروسافت، این 2 ارز دیجیتالی کاملاً از یکدیگر متفاوت هستند

و هر دو در ایده و عملکرد اهداف بسیار متفاوتی دارند. در ادامه با رمزینکس همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد بیت کوین و اتریوم کسب کنید.

مقایسه ارزهای دیجیتالی
وقتی به ویژگی های بیت کوین و اتریوم نگاه می کنید، می بینید که اهداف آنها تا حد زیادی با یکدیگر متفاوت است. اما، وقتی به آمار بازار و مبادلات آنها نگاهی می اندازید، تفاوت کمی مشاهده خواهید کرد. میزان سرمایه بازار بیت کوین 147.3b دلار است در حالی که سرمایه بازار اتریوم 84.2b است.
توجه: سرمایه گذاری در بازار که اغلب از آن به عنوان “ارزش بازار” یاد می شود، ارزش کل سکه های موجود است. به عنوان مثال، ارزش بازار 147.3b بیت کوین به معنی ارزش کل بیت کوین های موجود در دنیا است.
بسیاری از مبتدیان در بازار ارزهای دیجیتالی بر این باورند که اتریوم فقط به عنوان یک ارز دیجیتالی مانند بیت کوین عمل می کند. اما این نوع تفکر به دلایل زیادی اشتباه است؛ از جمله این دلایل می توان به اصول اولیه ارائه شده در ادامه مطلب اشاره کرد:

بیت کوین

از جمله اصول اولیه و ویژگی های بیت کوین عبارتند از:
 • بیت کوین در سال 2009 ایجاد شد، اولین ارز دیجیتالی در دنیا بود و اولین تکنولوژی بود که از بلاکچین استفاده می کرد.

 • بیت کوین یک ارز دیجیتال است.

 • هدف بیت کوین رفع مشکلات مالی جهانی است که اغلب از آن به عنوان “bank of the people” یاد می شود.

 • بیت کوین به شخص ثالثی مانند پی پال یا بانک احتیاج ندارد.

 • بیت کوین به عنوان جایگزینی برای ارزهای فیات ایجاد شده است (یعنی USD ، EUR ، JPY و غیره).

 • مورد استفاده برای مبادلات دستی، مانند خرید کالا / خدمات یا دریافت پول

 • به راحتی قابل تبدیل شدن به پول نقد است ( میانگین حجم مبادلات بیت کوین 8/8 میلیون دلار در طول 24 ساعت شبانه روز).

 • چند دقیقه طول می کشد تا مبادلات بیت کوین انجام شود.

اتریوم

اصول اولیه و ویژگی های اتریوم عبارتند از:

 • اتریوم در سال 2015 ایجاد شد، بلاکچین اتریوم به عنوان Blockchain 2.0 نیز شناخته می شود.

 • بلاکچین اتریوم دارای ویژگی به نام قراردادهای هوشمند است.

 • قراردادهای هوشمند در اتریوم، نیاز شخص ثالث را در بسیاری از سیستم ها و نه فقط سیستم های مالی، برطرف می سازد.

 • بلاکچین اتریوم بستری برای ایجاد اپلیکیشن های قرارداد هوشمند یا dApps است.

 • این برنامه یک زبان برنامه نویسی به نام Solity برای ساخت dApps فراهم کرده است.

 • اتر واحد پول بلاکچین اتریوم است و سرعت و قدرت تراکنش ها را در بلاکچین اتریوم افزایش می دهد.

 • میانگین حجم مبادلات اتریوم 2.4 میلیون دلار در 24 ساعت شبنانه روز است.

 • تراکنش های اتریوم فقط چند ثانیه طول می کشد.

تفاوت های کلیدی بیت کوین و اتریوم

وقتی به بیت کوین فکر می کنید، در واقع به «پول دیجیتال» می اندیشید. ولی وقتی به اتریوم فکر می کنید، در واقع به “قراردادهای هوشمند” می اندیشید. این ساده ترین روش برای درک و به یاد آوردن تفاوت اصلی بین بیت کوین و اتریوم است!
بیت کوین فروشگاهی با ارزش و راهی برای ارسال پول به اشخاص است. اما اتریوم راهی برای ارسال پول به فردی است که فقط در موارد خاصی از آن استفاده می شود.
اتریوم همچنین با خدمت به عنوان بستر ساخت dApps امکان ارسال توکن ها را هم نیز فراهم می کند. این مقادیر می توانند ارزهای دیجیتالی نباشند و با بیت کوین متفاوت هستند.

نحوه انجام معاملات و سرعت آنها

در ادامه به مثالی در زمینه مبادلات بیت کوین و اتریوم پرداخته شده است:
جید 10 BTC (بیت کوین) را به پیت ارسال می کند.
معاملات اتریوم با قراردادهای هوشمند انجام می شود و به این ترتیب ظاهر می شود:
اگر موجودی جید 15 ETH در تاریخ 12.12.2019 است 10 ETH (اتر) را از Jade به پیت ارسال کنید.
بنابراین، معاملات بیت کوین به صورت دستی و معاملات اتریوم به صورت خودکار قابل انجام است. سرعت تراکنش ها در اتریوم چند ثانیه است اما در بیت کوین چند دقیقه است.

آیا اتریوم از بیت کوین بهتر است؟

واضح است که استفاده از بیت کوین و اتریوم مزایایی به همراه دارد. بیت کوین عرضه سکه کمتری دارد و نسبت به اتریوم راحت تر به پول نقد تبدیل می شود، اما اتریوم از فناوری جدیدتر و پیشرفته تری برخوردار است و کاربردهای بیشتری را نسبت به بیت کوین فراهم کرده است.
براساس این واقعیت که اتریوم موارد استفاده بیشتری نسبت به بیت کوین دارد و بنابراین هدف بزرگتری را ارائه می دهد، می توانیم بگوییم که این گزینه یک جایگزین بهتری نسبت به بیت کوین است.
شاید اتریوم بهترین گزینه جایگزین بیت کوین نباشد، زیرا ارزهای دیجیتالی دیگری وجود دارند که همان هدف بیت کوین را دارند و با فناوری و پروتکل های جدیدتر اجرا می شوند.
این بدان معنا نیست که این گزینه ها بهتر از اتریوم هستند. این بدان معنی است که به دلیل اینکه شباهت بیشتری به بیت کوین دارند، ممکن است یکی از بهترین گزینه های جایگزین بیت کوین به حساب آیند.

نتیجه گیری 

هدف اتریوم ارائه و اجرای برنامه های غیرمتمرکز قرارداد هوشمند با استفاده از فناوری بلاکچین است که به صورت آفلاین انجام نمی شود و قابل تغییر نیست. این برنامه برای ایجاد برنامه های کاربردی، یک سیستم عامل و زبان برنامه نویسی را در اختیار کاربران قرار می دهد.
اما هدف بیت کوین تا حد زیادی متفاوت است. بیت کوین یک ارز دیجیتال نظیر به نظیر است که برای معاملات مالی استفاده می شود و برای بهبود و و رفع مشکلات مالی جهانی ایجاد شده است.
در تقابل بین بیت کوین و اتریوم، اگر مجبور به انتخاب یکی از آنها باشیم، ما اتریوم را توصیه می کنیم. دلیل این امر این است که اتریوم ویژگی ها و امکانات نامحدودی دارد، در حالی که بیت کوین فقط مشکلات پرداخت و بانکی را برطرف می کند. ممکن است بیت کوین موقعیت بهتری در بازار داشته باشد اما اتریوم از فناوری بهتر و پتانسیل بزرگتری برخوردار است (این پاراگراف تنها نظر شخصی نویسنده این مقاله است).
در پایان، با توجه به مطالب ارائه شده تفاوت اصلی بیت کوین و اتریوم، اهداف و مفاهیم آنهاست. همچنین، بلاکچین اتریوم قراردادهای هوشمندی را اجرا می کند که این ویژگی در بلاکچین بیت کوین انجام نمی شود و فقط روی فناوری پرداخت دستی تمرکز دارد.

بررسی جایگزین های بیت کوین

دسته بندی : آموزشی

نظر دهید :

نام شما :
ایمیل :
نظر شما :
ربات نیستم: *