امروز : شنبه، 15 بهمن 1401

تفاوت ریپل و استلار

7 بهمن 1396, 15:37 zahra 2 171 بازدید 0 نظر
  • 0
تفاوت ریپل و استلار
تفاوت ریپل و استلار
یکی از نکات جالب در مبحس ریپل و استلار این است که خالق هر دو از این ها یک نفر می باشد به نام جدمک کلب که در ادامه به توضیحات بیشتر آن پرداخته ایم.
جد مک‌کلب برنامه نویس آمریکایی در سال ۲۰۱۱ ریپل را تاسیس کرد و در سال ۲۰۱۳ از آن خارج شد و بر مبنای کد اصلی ریپل، ارز جدید خود استلار لومنز را ایجاد کرد. اما دلیل وجود دو ارز بر پایه یک سورس کد چیست و مک‌کب چه دلیلی برای اینکار داشته است؟
ریپل
ریپل ایجاد شده است تا توسط بانک ها مورد استفاده قرار بگیرد و سرعت انتقال بین المللی ارزها را افزایش بدهد و در کنار آن هزینه تراکنش ها را کاهش دهد.

در حقیقت ریپل نسبت به بسیاری از دیگر رمز‌ارزها متمرکز است و زیر بنایی برای اتصال بانک ها به یکدیگر است، کارمزد ها همچنان توسط بانک ها تعیین و انتخاب می‌ شوند.همچنین، دیتابیس اصلی و سرورهای ریپل همگی متمرکز سازی شده اند و شخصی خارج از مجموعه ریپل اجازه ایجاد سرور (گره جدیدی) در شبکه این ارز را ندارد و بالاترین سطح دسترسی تنها به اعضای این شرکت محدود است.
ریپل منتقدان خاص خود را دارد و علاوه بر انتقادهای گفته شده، باید گفت که حدود ۶۰% از تمامی ریپل های موجود در اختیار بنیاد ریپل است و در واقع مستقیما در بازار آزاد ارایه نشده است.

بیشتر اعضای اصلی تیم ریپل از بانکدارهای بازنشته و یا متخصصان اقتصادی مرتبط با بانک ها تشکیل شده است و تعداد کلی افراد تیم حدود ۲۰۰ نفر است.
شرکای اصلی این شرکت هم غول های بانکداری وال استریت از جمله Bank of America ، Santander ،UBS و CIBC هستند.
استلار
در نقطه مقابل استلار بر پایه کد اصلی ریپل نوشته شده است و از سرعت و پایداری یکسانی برخوردار است. استلار لومنز نسخه بروز رسانی شده ریپل توسط مک‌کلب خالق اولیه هر دو ارز است.

او معتقد است که پروژه ریپل از لحاظ فلسفی با دنیای ارزهای رمزنگاری شده در تضاد است و از مسیر اصلی اش خارج شده است.
او سعی کرده در پروژه استلار تمامی مشکلات ریپل از نظر خودش را از بین ببرد.
استلار دارای تیم کوچکی در حدود ۲۰ نفر است و تنها با IBM همکاری دارد.
هرکس می‌تواند یک سرور “گره” جدید در این شبکه ایجاد کرده و در امنیت و سرعت بلاکچین این عرض تاثیرگذار باشد. استلار در ماه گذشته رشد مناسبی داشته و توانسته خودش را به لیست ۱۰ ارز ابتدایی بازار برساند. بیشتر از سوی کار آفرینان حمایت می شود و سیستم مدیریتی باز و شفافی دارد.
و بنظر می‌رسد رقیب سر سختی برای ریپل باشد.
سیستم مدیریتی بسته و خصوصی در مقابل سیستم مدیریتی باز و فراگیر، ریپل یا استلار؟
مک‌کلب خالق صرافی مشهور Mt.gox که برای مدتی بزرگترین صرافی ارزهای رمزنگاری شده بود، است.

او در سال ۲۰۱۱، بسیار قبل از اینکه فاجعه سال ۲۰۱۴ برای این صرافی رخ دهد این صرافی را فروخت.
اینطور که شواهد نشان می‌دهد همیشه پیشرو بوده و اگر تضادی بین ایده با محصول بدست آمده وجود داشته باشد، با جسارت تمام، شروع به کار و خلق محصول و دستاورد جدیدی می‌کند.
در نهایت ریپل و استلار می‌توانند دو روی یک سکه باشند و با یکدیگر پیشرفت کنند. البته بعد از بالغ شدن این بازار نوپا و جذاب قطعا رقابت ها سخت تر خواهد شد و ممکن است در نهایت این بازی تنها یک برنده داشته باشد! بنظر شما کدام یک از این دو ارز در نهایت پیروز خواهد بود؟

تفاوت ریپل و استلار

دسته بندی : آموزشی

نظر دهید :

نام شما :
ایمیل :
نظر شما :
ربات نیستم: *